So včelami v škôlkach

ČISTÝ CHOTÁR SO VČELAMI V ŠKôLKACH – obce Prievaly, Plavecký Peter, Plavecký Mikuláš, Plavecké Podhradie, Jablonové

Tento týždeň sme navštívili s pánom včelárom Jozefom Gajarom, dôverníkom ZO SZV Sološnica, ktorý včelári už 45 rokov, ďalších 5 škôlok v našom území – Prievaly, Plavecký Peter, Plavecký Mikuláš, Plavecké Podhradie a dnes to bolo Jablonové.

Ujo Jožko, ako ho deti volajú, nám porozprával, ako včielky opeľujú kvietky, že z včielok nemáme len med, ale aj medicínu vo forme propolisu, vosk a peľ. Tak isto sme sa dozvedeli, že včela sa dožíva približne 35 dní a počas svojho krátkeho života je postupne opatrovateľka, spracovateľka nektáru, upratovačka, stavbárka plástov, strážkyňa úľa a lietavka, ktorá prináša do úľa peľ a nektár.
Deti si vyskúšali včelársku kuklu, rukavice a dymák, ktorý im pripomínal vôňu opekačky a slaninky 🙂 ochutnali rôzne medy, kto mal odvahu vyskúšal aj peľ.
Dnes nás v Jablonovom čakalo prekvapenie. Okrem toho, že všetky deti, aj tie najmenšie, potichučky počúvali a aj sa veľa pýtali, pripravila pre nás trieda Včielky krásne kresby včielok, za čo im aj pani učiteľkám veľmi pekne ďakujeme.

Viacej na https://www.podhoran.sk/news/cisty-chotar-so-vcelami-v-skolkach-obce-prievaly-plavecky-peter-plavecky-mikulas-plavecke-podhradie-jablonove/

kresby od triedy Včielky